FB1

NÁŠ DOBYTOK

Farma na Košariskách je centrom nášho chovného programu, kde sa dobytok pasie v prostredí krásnej prírody. Na pastvine sa musí udržať po väčšinu roka. Je v našom záujme, aby sa jalovice telili ľahko a bez pomoci odstavovali teľatá.

NÁŠ CIEĽ
Vybudovať kvalitné základné stádo, ktoré nás bude reprezentovať medzi chovateľmi hovädzieho dobytka. Našim zákazníkom priniesť kvalitné hovädzie mäso a potešiť ich gurmánskym zážitkom, ktorý konzumácia mäsa Aberdeen Angus prináša.

 


HISTÓRIA A ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA PLEMENA
Domovom jedného z najrozšírenejších mäsových plemien dobytka na svete je severovýchodné Škótsko. Na začiatku 18. storočia sa v krajinách Aberdeenshire a Forfarshire podarilo vyšľachtiť mäsový úžitkový typ dobytka, ktorý v prvej polovici 19. storočia chovateľ Hugh Watson prekrížením plemena Shorthorn zjednotil a položil tak základ tohoto plemena. V štyridsiatych rokoch 19. storočia bola založená v Anglicku prvá plemenná kniha a už v roku 1860 sa uskutočnil prvý import zvierat do Kanady a neskôr do USA. Aberdeen Angus je moderné mäsové plemeno dobytka geneticky bezrohé, plášťovo čierne alebo plášťovo červené.

 

Hlavnou prednosťou plemena je ľahké telenie, vynikajúce materské vlastnosti, bezrohosť, výborná plodnosť a pastevná schopnosť, dlhovekosť a  odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Bezkonkurenčná je kvalita mäsa, pre ktorú je plemeno Aberdeen Angus v celom svete uznávané a žiadané. Mäso z jatočných zvierat sa vyznačuje vysokým mramorovaním, krehkosťou, šťavnatosťou a špecifickou chuťou. Priaznivá je u porazených zvierat jatočná výťažnosť 61 % a vzhľadom k jemnej kostre i nízky podiel kostí v jatočne opracovanom tele 14 až 16 %.

Zdroj